Už jste si kontrolovali svoji cestovní lékárničku?
V podstatě už tady máme dobu letních dovolených, protože ne každý člověk vyráží na letní dovolenou až v červenci či srpnu. Je tedy vhodné nezapomenout na pár zásadních věcí, které vám onu vytouženou a právem zaslouženou dovolenou mohou zlepšit. Jednou z těchto záležitostí je jistě bezesporu kontrola lékárničky, ideálně i té vaší osobní cestovní. Asi ji v nějaké podobě už máte, že?
Asi každý z nás má doma lékárničku, v níž jsou náplasti, dezinfekce, léky proti průjmu apod. Možná si teď řeknete, proč bych ji měl/a tahat s sebou na dovolenou, když mám kvalitní cestovní pojištění a možná si ještě řeknete, vždyť cestuji jen po Evropě, která není tzv. konec světa.
Osobní zkušenost – akutní potřeba přípravků proti zvracení a průjmu a dalších
Vzhledem k tomu, že žiji naplno a jak známo, žádný učený z nebe nespadl, i já získávám zkušenosti, stejně jako vy a další lidé, postupně v průběhu celého svého života a poučuji se postupně ze svých předchozích chyb.
Přestože jsem osoba, která se ráda obecně na záležitosti připravuje včas a dopředu, ne vše jsem vždy podchytila a díky tomu jsem získala zkušenosti, s nimiž se s vámi chci podělit.
Jednou jsem takto byla u příbuzných v jednom z krajských českých měst, ještě před jejich návštěvou jsem navštívila restauraci a až u těch příbuzných se mi projevila otrava jídlem, kterou jsem sice zvládla díky mojí mamince (byla na návštěvě se mnou), která mi šla do lékárny pro Smectu (nedělám reklamu, nikdo mi za tuto zmínku nic nedal ani nezaplatil, ale opravdu mi to zázračně pomohlo a jsem za to dodnes vděčná, tak šířím svoji osobní zkušenost), ale tu Smectu jsem potřebovala rychle.
Kdybych ji měla s sebou (zvláště do zahraničí jsem si cestovní lékárničku vždy vozila, ale v ČR…není to v souvislosti s ČR moje jediná špatná zkušenost), nemusela by maminka do lékárny a já bych byla v pohodě mnohem dříve. Ono určitě nebýt Smecty, skončila bych v nemocnici na kapačkách.
V restauraci jsem si objednala kuřecí maso s těstovinami, špenátem a smetanou v restauraci, kde jsem později zjistila, bylo běžné vytáhnout maso z lednice, položit jej v prostorách kuchyně během dne a potom z něj tvořit jídlo. Šílené. I taková realita je. Zpět ale k cestovní lékarničce.
Obsah cestovní lékárničky je vhodné přizpůsobit oblasti, kde se chystáme výlet či dovolenou prožívat.
Základní inspirace pro obsah vaší cestovní lékárničky
Nejen místo, kam se vydáváme a styl cestování může rozhodovat o drobných odlišnostech obsahu naší cestovní lékárničky, ale i naše osobní potřeby. Například, když cestujeme po Česku, někdo příliš neprožívá píchnutí od komára, jiný člověk má velkou reakci apod. a tak je jasné, že někdo si vezme mast na uklidnění po píchnutí od komára a někdo ne.
Je určitě v lékárničce mít různé pomocníky jako náplasti apod. i proto, že myslíme na své blízké, když necestujeme sami, možná zvláště u dětí nevíme, že nějaké reakce mají, zatím jsme se s tím nesetkali, ikdyž…to platí asi v případě dospělých. Nemocnice v Česku apod. fungují, ale nevážné zdravotní stravy můžeme zvládnout sami a předejít i větším následným problémům.
Cestovní lékárnička by měla obsahovat základní vybavení pro první pomoc, běžné zdravotní potíže a případné specifické léky podle zdravotního stavu cestovatele a cíle cesty. Níže najdeš přehled praktického a univerzálního obsahu:
🩹 Základní zdravotnický materiál
- Náplasti různých velikostí (včetně voděodolných)
- Sterilní čtverce a obvazy
- Elastické obinadlo (na výrony, podvrtnutí)
- Gázové tampony, sterilní rukavice
- Dezinfekce (např. Betadine, Septonex, Dettol, dezinfekční ubrousky)
- Pinzeta (např. na klíšťata nebo třísky)
- Nůžky, bezpečnostní špendlíky
- Teploměr (ideálně digitální, rychlý)
💊 Základní léky
- Proti bolesti a horečce: Paracetamol, Ibalgin
- Proti alergii: Zyrtec, Claritine, Fenistil kapky/gel
- Proti průjmu: Imodium, Endiaron, živočišné uhlí
- Proti zácpě: Guttalax, Duphalac, nebo projímavé čípky
- Proti nevolnosti/cestovní nevolnosti: Kinedryl, Travel-Gum
- Proti nachlazení: Coldrex, Septolete, sprej do nosu (Olynth, Nasivin)
- Proti pálení žáhy: Rennie, Gaviscon
- Oční kapky: umělé slzy nebo kapky proti podráždění
🦟 Ochrana proti hmyzu a následky štípnutí
- Repelent (ideálně s DEET nebo ikaridinem)
- Fenistil gel nebo jiný přípravek na štípance
💉 Specifické léky a doplňky
- Osobní léky na předpis (v dostatečném množství + kopie předpisu)
- Inzulin, EpiPen (dle diagnózy)
- Antikoncepce
- Náhradní kontaktní čočky, roztok
- Tablety na úpravu vody (např. Aquatabs – v exotice)
✈️ Cestovní doplňky a prevence
- Opalovací krém s vysokým SPF
- Balzám na rty s UV ochranou
- Antibakteriální gel / vlhčené ubrousky
- Nosní sprej do letadla (např. mořská voda)
- Žvýkačky na srovnání tlaku v letadle
📄 Dokumenty a další
- Kartička pojištěnce
- Cestovní pojištění (kopie i online)
- Seznam léků s dávkováním (v češtině i angličtině)
- Pokud letíš – potvrzení pro léky v příručním zavazadle (např. injekce, spreje)
Článek byl vytvořen s pomocí AI.
Zdroj úvodní fotografie: pixabay.com
Pokračujte ve čtení dalších článků lifestylového typu ZDE.