Dáváte si každý rok předsevzetí, jako další velké množství lidí? Napadlo mě, že se tomuto tématu budu věnovat v dnešním článku, protože jak všichni víme, mnohá předsevzetí se nám často nedaří, zvláště dlouhodobě, dodržet. Nejsem robot, a proto toto, řekněme selhání, potkalo v minulosti samozřejmě i mě. Myslím, že je super rozdělit svoje novoroční předsevzetí na dvě části, na osobní novoroční předsevzetí a pracovní novoroční předsevzetí. V tomto článku, jak už je patrné z názvu, se zaměříme na osobní novoroční předsevzetí.

Jak dodržet osobní novoroční předsevzetí?

Jsme v tom všichni a společně

Nejsem psycholog, ale věřím, že každé zamyšlení se člověka nad určitým tématem jej může posunout dále, zvláště když začne konat. Říká se, že když se lidé spojí, více společně dokáží.

Jak dodržet osobní novoroční předsevzetí?

Rozhodla jsem se napsat tento článek, abychom se nad tím společně zamysleli, a jsem zvědavá, k jakému dojdeme výsledku. Budu ráda, když se ozvete, jak přistupujete k předsevzetím vy, zda a jak dlouho vám vydrží.

Končí vaše nechvalně vaše předsevzetí už na konci ledna? Vydrží vám déle? Když se tak zamyslím, některá předsevzetí se mi podařilo dodržet méně, jiná více, ale nabízí se otázka, proč si vlastně nějaké předsevzetí dávat?

Proč si dáváme předsevzetí?

Myslím, že důvodů je více. Jedním z nich je snaha být lepším člověkem, a to nejen ve svých vlastních očích, ale i v očích ostatních lidí v našem blízkém, či vzdálenějším okolí.

Dalším důvodem je davový efekt. Předsevzetí si přece dali moji příbuzní a přátelé, tak já si dám taky, a navíc chci zapadnout, někam patřit a sdílet určitý typ zájmu, jakéhosi přístupu.

Jak dodržet osobní novoroční předsevzetí?

Je to tradice, předsevzetí si snad dává každý a je to normální, říkáte si?

Proč nám nevydrží pevná vůle?

Tady myslím, že je hlavní problém nevhodně zvolené předsevzetí, ke kterým vedly důvody výše a největší problém je naše vlastní nechtění. Ano, vlastně nechceme. Za naší nechutí může stát obava či lenost vystoupit z naší komfortní zóny. Možná jsou předsevzetí nad naše možnosti, nebo je jich příliš velké množství a jsou nereálná. Výsledek předsevzetí je možná příliš časově vzdálený. Držíme se klišé, zítra začnu, nejsem o tom dostatečně přesvědčený, tak to vzdám.

K reálnosti předsevzetí – jedna věc, že sny se plní a vše je možné, ale bez vlastního přičinění, to zřejmě nepůjde.

Při plánování vykonávání předsevzetí je žádoucí si představit i proces, který povede k naplnění a reálně si říci, zda jsem jako člověk to ochoten podstoupit, nebo ne. Pokud ano, předsevzetí se nám zřejmě podaří naplnit, ale pokud ne, zvolme si raději jiné předsevzetí.

Jak dodržet osobní novoroční předsevzetí? Co udělat proto, aby nám předsevzetí vydržela?

 1. Ještě před koncem roku (nebo před výběrem předsevzetí na začátku roku) se sami v klidu zamysleme nad tím, kdo jsme, kam směřujeme a jak?
 2. Následně se zamyslíme nad tím, co chceme zlepšit. Tip – zjistíme, zda někdo z našeho blízkého okolí chce něco zlepšit, protože se můžeme vzájemně podporovat a kontrolovat.
 3. Začneme si psát seznam, například 3 položky jsou dostačující, protože jak známo, Řím také nepostavili najednou a za noc. A nebudeme si alespoň stanovovat příliš cílů a zabráníme také tříštění naší pozornosti a schopnosti, můžeme ji díky tomu směrovat jedním směrem. Tip – čím více času nám k naplnění předsevzetí bude potřeba, tím si dáme počet předsevzetí nižší.
 4. Zamyslíme se nad tím, proč to chceme zlepšit, a jestli v tom opravdu vidíme smysl?
 5. Zhodnotíme, zda jsou předsevzetí reálná a nejsou příliš časově vzdálená.
 6. Jak docílíme splnění výsledků? Zde si stanovíme ideálně dílčí kroky k naplnění cíle, tedy předsevzetí.
 7. Začneme konat.
 8. Po 3 měsících se pojďme podívat na své výsledky.
 9. Pokračujme v cestě k cíli.
 10. Následně po půl roce zhodnoťme své cíle. Lépe zhodnotíme výsledky, protože je máme napsané.
 11. Budu se těšit na konci roku, například v listopadu na Vaše výsledky v komentářích, či na sociálních sítích.

Pro inspiraci si můžete přečíst zde výsledky zajímavého výzkumu na téma novoroční předsevzetí Čechů.

Podělte se s námi o svoje osobní novoroční předsevzetí v komentářích pod článkem, nebo na sociálních sítích.

Zdroj obrázků: pixabay.com