Světový den mrtvice jako připomínka prevence ve zdravém životním stylu
Tento informační web o módě Fashion Industry CZ je prvotně zaměřen na módu a módní průmysl, je zde také věnován prostor ekonomice v kategorii B2B novinky, ale věnujeme se rovněž lifestylu, cestování a nezapomínáme i na zdraví. Rozhodla jsem se dnes tedy využít příležitosti datumu, který bude zítra a je věnován tématu Světový den mrtvice a zhmotnit jej v článek.
Mrtvice je třetí nejčastější příčinou úmrtí v České republice
Když jsem začala pátrat po informacích, trošku mě vyděsil fakt, že mrtvice je je třetí nejčastější příčinou úmrtí v České republice. Toto jsem zjistila v článku na webu Zdravotnického zařízení Ministerstva vnitra. Ze zmíněného článku dále vyplývá, že každý rok mrtvice postihne 30 000 lidí a každý páte zemře.
Jaká je prevence mozkové mrtvice?
Mozkové mrtvici lze předcházet, tvrdí různé odborné zdroje. Základem je zdravý životní styl – dostek pohybu, kvalitní strava a být v duševní pohodě. Podstatné je také mít v patrnosti rizikové faktory, mezi které se řadí vysoký krevní tlak, porucha srdečního rytmu, cukrovka, porucha metabolismu krevních tuků a kouření.
Světový den mrtvice, zdroj – Loono
Co je to mozková mrtvice?
Je podstatné vědět, co to vůbec mozková mrtvice je. Vzhledem k tomu, že téma mozková mrtvice spadá do odborných zdravotnických témat, další následující informace jsem čerpala, po předchozím souhlasu, z článku o mozkové mrtvici z webu organizace Loono, s níž vždy, při každé příležitosti, s potěšením spolupracuji a šířím o ní povědomí.
Mozková mrtvice (odborně iktus) je náhlé přerušení krevního zásobení částí mozku, jehož následkem může být i nevratné poškození nervových buněk.
Jaké jsou příznaky mozkové mrtvice a jak ji poznat?
Důležité je zapamatovat si pravidlo BE FAST!
BE FAST!
- Balance – poruchy rovnováhy
- Eyes – poruchy zraku
- Face – pokleslý koutek, brnění, ochrnutí
- Arms – brnění, ochrnutí končetiny
- Speech – poruchy řeči
- Time – ČAS! Neotálej, při prvních příznacích volej 155.
Na webu organizace Loono jsem našla konkrétní doporučení v rámci prevence proti mozkové mrtvici, důležité je snažit se ovlivnit co můžeme, jako například spát alespoň 7 hodin a pravidelně vstávat ve stejnou dobu i ve volném čase, nejen v pracovních dnech, dále mít pohyb alespoň 5x týdně 30 minut, přestat kouřit a další.
Velmi podstatné je vědět o tom, co ovlinit nemůžeme, ale mít o tom povědomí, například, že se riziko mozkové mrtvice zvyšuje s věkem nad 55 let, že vyšší riziko této nemoci hrozí mužům, v případě, že měl někdo ve vaší rodině infarkt nebo mrtvici před 55. rokem, je vhodné o tom informovat svého praktického lékaře. Například familiární hypercholesterolémie je dědičné onemocnění, které může způsobit infarkt už v mladém věku.
Závěrem si dovolím jednu citaci – „Mozková mrtvice, tedy náhlé přerušení krevního zásobení části mozku, postihne v Česku ročně až 34 000 lidí, nejčastěji po 55. roce. Aby vaše cévy a tím pádem i mozek zůstaly v pořádku, dodržujte zásady zdravého životního stylu, nekuřte, nepijte alkohol a choďte na preventivní prohlídky.“ MUDr. Tamara Fořtová, Chief Medical Officer, Loono.
Zdroje informací:
Zdravotnické zařízení Ministerstva vnitra
Organizace Loono
Za sdílení článku budeme rádi.
Další zajímavé články naleznete ZDE.