Cestování připomene člověkovi důležité hodnoty

V dnešním článku zde v kategorii Blog na webu o módě, ekonomice a lifestyle Fashion Industry CZ se chci věnovat tématu cestování trošku z jiného úhlu pohledu, možná trošku surového, řekl by někdo.

Cestování je tedy více než jen naleštěné fotky

Známe to všichni, zvláště v dnešní době, pokud jsme aktivní na sociálních sítích, když se řekne cestování, okamžitě si lidé obvykle vybaví nádherné fotky přírody, měst apod. ideálně ještě upravené pomocí různých aplikací a počítačových programů. Přestože na světě je nespočet krásných míst, úpravy je lehce či hodně zkreslují a často po příjezdu do nich u cestovatelů vyvolávají různé pocity. Někdy jejich skutečnou krásu viděnou na živo nic nepředčí.

Asi každý z nás má své cestovatelské sny, které si průběžně během života plní, bez ohledu na geografickou polohu svých cílových destinací. Někdy máme rozporuplné pocity ještě před vycestování i v dnešní době plné informací. Já mám ráda i onen moment překvapení, tedy realitu na místě. Někdy je lepší než očekávám, jindy horší. Velmi nepříjemně mě například zaskočila skutečná realita italského Milána mimo hlavní centrum.

Cestování samo o sobě, ať už cestujeme kamkoliv, jakýmkoliv způsobem dopravy a s kýmkoliv přináší různé situace a na mnoho z nich se předem připravit nelze. Očekává se od nás často i improvizace a jakési, poraď si, jak nejlépe umíš, což nás ale do života posiluje. Myslím, že vybírat si destinaci, kam pojedeme je fajn i s ohledem na naši náturu, ale i povahu našich případných spolucestujících.

Cestování přivede člověka často k zamyšlení a uvědomění si skutečných vlastních hodnot, potřeb a přání

Ono právě ty nestandardní situace člověka často přivedou k zamyšlení. Já mám cestování ráda i v případě, že cestuji sama, protože si procvičím cizí jazyk i v něm přemýšlím, toto nehrozí, mám – li české spolucestující, protože s nimi mluvím česky během pobytu někde samozřejmě. Když jsem někde sama, protože jsem komunikativní, procvičím si jazyk, stále mě něco zajímá a nutí mě to komunikovat s lidmi a zažívat různé situace, nejsem člověk, co rád někde sedí na jednom místě.

Cestování člověka učí spolehnout se na sebe samotného, ale i poznávat nové kultury, maže bariéry apod., zvláště pak pokud je člověk otevřený lidem a životu. Osobně jsem zdravě zvědavá a nejezdím prvotně kritizovat jinou kulturu někam, ale něco poznat a obvykle jsem mile překvapená reakcí lidí, jejich přátelskostí a otevřeností, kterou mi vrací můj vstřícný přístup, čehož si velmi vážím a jsem za to vděčná.

Při cestování jsem zjistila, že nemusím jet na druhý konec světa, jak se říká, abych něco zažila. Ono i sousední země umí pozitivně překvapit. Chci se ale vrátit k surovější části cestování. Cestování s sebou nese i náročné chvíle jako přesuny transfery apod., řešení různých nenadálých situací atd., což je náročné a někdy velmi únavné, to pak člověk jakoby potká sám sebe, souhlasíte? Uvědomí si, co vlastně potřebuje a chce. Já jsem si díky cestování připomněla, že zásadní je pro mě zdraví, štěstí a další podstatné faktory pro spokojený život, ale z těch základních je to neperlivá voda, čistá pohodlná postel, tekoucí sprcha, ideálně horká voda, čistý pokoj a skvělé jídlo.

Někdy se člověk konečně zastaví, zamyslí se a uvědomí si, že svět je krásné místo, ale je vděčný za tu postel a svůj život, který žije, i když si někdy říká, že je to zrovna nic moc. Je fajn pohlížet na život s otevřenou myslí i očima, co říkáte? Pořád máme co zlepšovat sami na sobě, ale buďme alespoň někdy pomalejší a vděční.

A co cestování dává vám?

Pokračujte ve čtení lifestylových článků v naší kategorii Blog.

Zdroj úvodní fotografie: pixabay.com