Od ledna 2022 se mění pravidla pro obchod s Velkou Británií. Nová a přísnější pravidla budou od nového roku upravovat obchod mezi Evropskou unií a Velkou Británií. Tentokrát se dotknou převážně dopravců, kteří dovážejí zboží do Spojeného království z unijních států, zatímco dosud se potýkali s komplikacemi jen při vývozu.

Firmy se musí připravit například na zavedení hraničních kontrol a nový informační systém pro pohyb nákladních vozidel.

Nový systém pro celní odbavení zboží

Dovoz zboží z EU do Velké Británie bude podléhat od 1. ledna 2022 celním kontrolám a prohlášením, nicméně prohlášení o bezpečnosti a zabezpečení budou potřeba až od 1. července 2022. Pro celní odbavení se bude používat nový informační systém GVMS (tzv. Goods Vehicle Movement Service), což je služba pro pohyb nákladních vozidel.

Službu jsou povinni používat všichni dopravci v britských přístavech, kde je systém v provozu. V opačném případě nebudou moci vstoupit do země ani zboží proclít. Do konce roku  2021 bylo nutné systém využívat pouze v případě, že jste přepravovali zboží v rámci společné tranzitní úmluvy. Přesto jsme doporučujeme se do systému přihlásit již v roce 2021. Nechávat věci na poslední chvíli nemusí být vždy to nejlepší, obzvlášť pokud jde o komunikaci s úřady,“ upozorňuje Luděk Procházka ze společnosti Gerlach, expert na clo.

Odklad cla a dovozního DPH musí nově autorizovat celní správa

Mění se rovněž dosavadní praxe, která umožňovala britským firmám odkládat dovozní prohlášení při přepravě zboží z EU do Velké Británie. S odkladem se navíc pojí i odložení plateb cla a dovozního DPH.

Do konce roku 2021 mohly firmy odkládat dovozní celní prohlášení a tudíž i platby až o 175 dní. Nově bude tato možnost podmíněna autorizací prohlášení u celní správy. Při dovozu zboží bude nutné podat úplné, nebo zjednodušení celní prohlášení. Bez tohoto dokumentu nebude zboží vůbec vpuštěno přes hranice,“ informuje Luděk Procházka ze společnosti Gerlach s tím, že většina firem používá k řešení celních procesů své zástupce, spediční společnosti, celní zástupce nebo provozovatele kurýrních služeb.

Některé pravidla jsou odložena na rok 2022

Luděk Procházka na závěr připomíná, že zavedení části nových pravidel se o několik měsíců odložilo a budou platit až v roce 2022. Jde například požadavky na předběžné oznámení sanitárního a fytosanitárního zboží (SPS), požadavky na vývozní zdravotní osvědčení a rostlinolékařská osvědčení, nebo nutnost podání prohlášení o bezpečnosti a zabezpečení u dovozu. Odkládaly se také fyzické kontroly zboží SPS na stanovištích hraniční kontroly.

Odklad cla a dovozního DPH musí nově autorizovat celní správa

Mění se také dosavadní praxe, která umožňovala britským firmám odkládat dovozní prohlášení při přepravě zboží z EU do Velké Británie. S odkladem se navíc pojí i odložení plateb cla a dovozního DPH.

Do konce letošního roku mohly firmy odkládat dovozní celní prohlášení a tudíž i platby až o 175 dní. Nově bude tato možnost podmíněna autorizací prohlášení u celní správy. Při dovozu zboží bude nutné podat úplné, nebo zjednodušení celní prohlášení. Bez tohoto dokumentu nebude zboží vůbec vpuštěno přes hranice,“ informuje Luděk Procházka ze společnosti Gerlach s tím, že většina firem používá k řešení celních procesů své zástupce, spediční společnosti, celní zástupce nebo provozovatele kurýrních služeb.

Některá pravidla jsou dložena na rok 2022

Luděk Procházka na závěr připomíná, že zavedení části nových pravidel se o několik měsíců odložilo a budou platit až letos. Jde například požadavky na předběžné oznámení sanitárního a fytosanitárního zboží (SPS), požadavky na vývozní zdravotní osvědčení a rostlinolékařská osvědčení, nebo nutnost podání prohlášení o bezpečnosti a zabezpečení u dovozu. Odkládaly se také fyzické kontroly zboží SPS na stanovištích hraniční kontroly.

Zdroj informací: BusinessInfo.cz

Zdroj úvodní fotografie: pixabay.com