Zálohy na pojistné se v roce 2022 zvýší, živnostníci si připlatí. Pro drobné živnostníky, kteří platí minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění, nemá stát dobrou zprávu. V roce 2022 se jim zálohy na pojistné zvednou výrazněji než loni, a to u obou typů pojistného. Významně více zaplatíte i na paušální dani.

Zatímco pro letošní rok se zvýšily zálohy oproti loňsku nepatrně – živnostníci platí sociálce i zdravotní pojišťovně dohromady o 85 korun měsíčně víc než v roce předchozím – pro rok 2022 se minimální odvody navyšují podstatně více.

Důvodem je rychlejší růst průměrné mzdy, která je pro výši záloh určující. Celkově si OSVČ (na nejnižších možných zálohách) připlatí 487 korun měsíčně.

K nárůstu plateb dochází každý rok

Živnostníci už si nicméně zvykli, že je zvyšování plateb standardem. Za posledních patnáct let narostly u obou pojištění zhruba o dvě třetiny.

Ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejnilo letos už v polovině září návrh nařízení vlády o výši všeobecného vyměřovacího základu... Právě z něj mimo jiné vyplývá, jak vysoké budou minimální zálohy na zdravotní a sociální pojistné a také paušální daň.

Pro příští rok je tedy průměrná mzda stanovena vládou na 38 911 korun (oproti loňským 35 441 korunám).

Princip pro výpočet sazeb zůstává stejný jako v uplynulých letech. V případě minimálních záloh je to u zdravotního pojištění 13,5 procenta z poloviny průměrné mzdy a u sociálního pojištění 29,2 procenta ze čtvrtiny průměrné mzdy,“ připomíná daňová poradkyně ze společnosti Mazars Gabriela Ivanco.

Minimální měsíční zálohy u odvodů pro ČSSZ by se proto měly v roce 2022 zvýšit na 2841 korun. Jinými slovy: drobní živnostníci, jejichž hrubý zisk nepřesahuje průměrnou mzdu, zaplatí na zálohách o 253 korun měsíčně víc než loni.  Nárůst tak bude zhruba šestkrát vyšší než mezi léty 2020 a 2021.

Rekordně narostou také minimální zálohy na zdravotní pojištění. Od ledna uhradíte měsíčně o 234 korun více než letos, a to 2 627 korun.

Pro placení zdravotním pojišťovnám platí, že se zvýšené pojistné hradí od začátku nového roku. Zálohy fungují zpětně, takže novou sazbu uhradíte zdravotní pojišťovně již v únoru. Splatnost minimální zálohy je vždy do osmého dne následujícího měsíce.

Účast na zdravotním pojištění je ze zákona povinná a nemůže být nahrazena komerčním pojištěním. Na trhu nicméně působí sedm zdravotních pojišťoven a jednou za rok je možné zdravotní pojišťovnu změnit. Pokud jste plátci vyšších než minimálních záloh, ty se vám zvyšují (případně snižují) na základě předložení nového přehledu o příjmech a výdajích za daný rok.

Podnikáte-li prvním rokem, platíte minimální zálohu automaticky. Příklady najdete v článku Kdy a kdo platí zálohy na povinná pojištění?

Zvýší se i paušální daň

Od letošního roku mohou OSVČ s ročním příjmem do jednoho milionu korun plnit své daňové povinnosti týkající se daně z příjmu, sociálního pojištění a zdravotního pojištění formou jedné platby – tzv. paušální daně. Neodevzdávají pak (kromě daňového přiznání) ani přehledy ČSSZ a zdravotní pojišťovně.

Na druhou stranu tím ztrácí tito živnostníci možnost uplatňovat slevy na dani, daňová zvýhodnění a nezajímají je ani nezdanitelné položky.

Paušální odvod se skládá z minimální částky zdravotního pojistného, 1,15násobku minima sociálního pojistného a daně ve výši 100 korun měsíčně.

V roce 2022 by tak paušální daň měla vyšplhat na 5994 korun měsíčně (3267 Kč sociální, 2627 Kč zdravotní pojištění a 100 Kč daň z příjmů). Letos OSVČ hradí 5469 korun.

Pozor na termíny

Velká část živnostníků platí zálohy prostřednictvím trvalého příkazu a peníze odcházejí z jejich bankovních účtů. Pokud nechcete doplácet a zároveň hradit penále, měli byste si hlídat příslušné termíny a trvalý příkaz včas změnit.

Loni se změnily i termíny, dokdy musí mít Česká správa sociálního zabezpečení peníze na důchodové (sociální) pojištění na účtu. Podle nového znění zákona musíte zálohu za daný měsíc zaplatit do jeho konce. U sociálního pojištění je nicméně rozhodující odevzdání přehledu o příjmech a výdajích. Měsíční zálohu v nové výši odvedete až za měsíc, kdy odevzdáte přehled za rok 2020 (většinou v dubnu).

Zdroj informací: https://www.businessinfo.cz/clanky/zivnostnici-si-priplati-i-v-roce-2022-zalohy-na-pojistne-rekordne-narostou/?utm_medium=email&utm_source=sendpress&utm_campaign=newsletter_pravidelny

Zdroj úvodní fotografie: pixabay.com