Prestižní titul EY Podnikatel roku 2020 České republiky získal Josef Průša. Tento úspěšný muž je zakladatelem a majitelen společnosti Prusa Research, jenž se řadí k největším výrobcům 3D tiskáren a jejich náplní na světě.

Letošnímu ročníku vévodily technologie, úspěšné podnikatelské dvojice a jejich společensky prospěšný přínos v pandemické době. Soutěž EY Podnikatel roku se v České republice koná již jednadvacet let.

Jednatřicetiletý Josef Průša, který na základě rozhodnutí poroty letos v celostátním klání zvítězil, je historicky nejmladším reprezentantem České republiky, který bude naši zemi reprezentovat na světovém finále soutěže. To se z důvodu pandemie uskuteční virtuálně,“ vysvětlila Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice, a dodala: „Josef je velmi cennou inspirací pro všechny nejen pro své vynikající podnikatelské výsledky, ale i pro svůj aktivní přístup a pomoc při řešení pandemie COVID19. I přes své mládí je již dnes vzorem pro ostatní. Jsem přesvědčena, že jeho příběh zaujme i porotu světového finále. Na vítěze z regionu střední a východní Evropy stále čekáme. Držím Josefovi palce, aby tím prvním byl právě on, přestože konkurence v boji o titul „EY Světový podnikatel roku“ je obrovská.

Profil vítěze EY Podnikatel roku 2020

Josef Průša, Prusa Research a.s. – EY Podnikatel roku 2020 České republiky, EY Podnikatel roku 2020 hl. města Prahy

Josef Průša se už jako náctiletý zhlédl ve 3D tisku. Zapojil se do mezinárodního projektu, začal jezdil po světě a přednášet a stále častěji se mu ozývali nadšenci s tím, že chtějí sestavit 3D tiskárnu přímo od něj. Tou dobou studoval na VŠE, ale škola ho nebavila. V roce 2012 proto studium ukončil a ve svých 22 letech založil firmu na výrobu 3D tiskáren. Začínal ve sklepě na pražském Smíchově s půjčkou 200 tisíc korun od otce.

Dnes patří Prusa Research mezi největší výrobce 3D tiskáren a náplní do nich na světě. Jejich výrobky používají firmy i jednotlivci ve více než 160 zemích, od Antarktidy až po Havaj. Před třemi lety měl Průša 60 zaměstnanců, dnes jich je přes 500. Měsíčně do světa rozešlou kolem 10 tisíc tiskáren, při jejichž výrobě využívají opět své vlastní tiskárny.

Právě soběstačnost je pro Průšu klíčová – od vývoje softwaru i hardwaru, přes výrobu většiny komponentů, až po distribuci a zákaznickou podporu. Externí distributory téměř nevyužívá, ve většině případů si vystačí s vlastním e-shopem. Díky tomuto nastavení si může dovolit i nižší cenu. Tiskárny Prusa Research, které, ač nejde o vyloženě profi stroje, v industry testech poráží i mnohonásobně dražší profesionální produkty, jsou tak cenově dostupné pro firmy i pro fyzické osoby.

Krizový rok 2020 společnost vítěze nezpomalil, spíše naopak

Zatímco loňský obrat činil 1,5 miliardy korun, letos překročí 2 miliardy. Díky dobrému a včasnému odhadu situace, dostatečným zásobám zkraje roku a vysoké míře soběstačnosti koronavirus vývoj ani výrobu nijak neovlivnil. Poptávka naopak vzrostla – jak od jednotlivců hledajících nové koníčky, tak od firemních zákazníků nakupujících tiskárny konstruktérům domů.

Průša a jeho lidé se během roku výrazně zapojili i do celospolečenského boje s epidemií – na jaře vyvinuli design ochranného štítu, který následně začali vyrábět a rozdávat. Celkově šlo o více než čtvrt milionu exemplářů. Štít je plně certifikovaný a jeho design je volně dostupný. Kromě toho Průšovi lidé vedli aktivitu Covid19CZ, podíleli se na vývoji plicního ventilátoru CoroVent a tiskli součástky pro covmasky. Zároveň sdílí své interní postupy, jak nastavit hygienu a bezpečnost ve firmě, a to v několika jazycích.

V blízké budoucnosti chce Průša naplno prorazit v segmentu profesionálních tiskáren a vybudovat pobočky po světě, především v Americe, která pro firmu představuje asi 40 % trhu. Kromě toho hodlá pokračovat v edukaci české veřejnosti – rozvíjet veřejně přístupnou dílnu a projekt rozdávání 3D tiskáren do škol, do kterého se dosud zapojilo na 600 škol napříč republikou.

Další ocenění obdrželi:

EY Technologickým podnikatelem roku 2020 se stali otec a syn Lubomír a Juraj Šabatkovi z vývojářské společnosti IDEA StatiCa s.r.o.

Titul EY Začínající podnikatel roku 2020 získali bratři Dominik Herka, Jan Herka, Václav Herka ze startupu Wuders s.r.o.

Cenu České televize za podnikatelský přínos kultuře a umění si odnesla dvojice Jan Dobrovský a Petr Pudil ze společnosti bpd partners a.s. za podporu projektu Post Bellum

Titul EY Společensky prospěšný podnikatel roku letos putuje do rukou Tomáše Šebka a Rudolfa Ringelhána, zakladatelů virtuální platformy zdravotní péče uLékaře.cz, s.r.o.

V desátém jubilejním hlasování čtenářů MF DNES a iDNES.cz o nejlepší podnikatelský příběh zvítězil Jan Vokurka z nápojářské společnosti KITL s.r.o.

Zdroj informací a podrobnosti: https://www.businessinfo.cz/clanky/podnikatelem-roku-se-stal-josef-prusa/?utm_medium=email&utm_source=sendpress&utm_campaign

Zdroj úvodní fotografie: https://www.businessinfo.cz/clanky/podnikatelem-roku-se-stal-josef-prusa/?utm_medium=email&utm_source=sendpress&utm_campaign