O přihlášení do Registru rodinných firem je zájem, přináší to výhody

Už tisícovka rodinných firem se prostřednictvím Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) zapsala do registru rodinných obchodních korporací a rodinných živností. Firmy mají díky registraci výhody. Letos na jaře jsou to dva roky od startu oficiální registrace.

Jubilejní 1000. registrovanou firmou byla společnost KŠK kovoobrábění, s.r.o. z Plzně, která působí na poli všeobecné strojírenské výroby především pro energetický průmysl, výrobce a servisy strojů až po dodavatele dílů pro automobilový průmysl.

Registrované firmy, v registru, mají možnost od 1. dubna 2020 využívat programy Národní rozvojové banky (NRB) určené pro rodinné podniky, konkrétně GEN-Záruku, Expanze-úvěry a Expanze-záruky, a dále mají právo používat oficiální logo „Rodinný podnik Česká republika“.

Rodinný byznys má pro českou ekonomiku veliký přínos

České rodinné firmy vytvářejí odhadem více než polovinu HDP. Podniky plánují svůj rozvoj na další generace, jsou odolné, investují, výnosy z podnikání nechávají u nás doma a jsou již významnými lokálními patrioty,“ zdůrazňuje člen AMSP ČR a předseda Výboru pro rodinné podnikání a registraci rodinných podniků Libor Musil.

To, co potřebujeme, je, aby české firmy rostly mezinárodně, a naše podniky zpět získaly ztracenou mezinárodní prestiž. Rodinné společnosti s novou generací vlastníků to mohou dokázat. Proti nám ale stojí silné firmy ze zemí, kde nebyl tento druh podnikání vymýcen tak, jako u nás za socialismu. Oni se měli kde učit po generace,“ konstatuje Musil.

Proces registrace prokázal, že i v období po koronavirové krizi, kdy firmy i podnikatelé řeší vysoké ceny materiálů, energií, pohonných hmot a dopady války na Ukrajině, rodinné firmy nepolevují ve svých plánech.

Nejčastějším důvodem k registraci, do registru, který firmy či podnikatelé uváděli, je především možnost podpory a rozvoje podnikání v dalších generacích a dále také výhodnější podmínky u produktů Českomoravské záruční a rozvojové banky.

Je zřejmé, že tyto společnosti tradičně produkují zboží a služby na vysoké úrovni a oficiální označení rodinná společnost tuto kvalitu jen podtrhuje,“ připojuje se ředitel odboru podnikatelského prostředí Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Pavel Vinkler.

Jsem velmi příjemně překvapen, že ani po dvou letech ‚bláznivého podnikání‘ ve stínu covidu-19 a energetické krize se nezastavil zájem rodinných podniků o registraci a během roku fungování jsme dosáhli čísla 1000 pro registrované firmy,“ svěřuje se viceprezident Hospodářské komory ČR Roman Pommer.

Rodinné firmy jsou největším zdrojem pracovních míst v soukromém sektoru

Rodinné firmy jsou největším zdrojem pracovních míst v soukromém sektoru, ale podle šéfa Národní rozvojové banky (NRB) Jiřího Jiráska také důležitým prvkem rozvoje regionů. Proto se na jejich podporu banka zaměřuje, a to dlouhodobě.

Třetina firem, které nesou oficiální status rodinný podnik, od nás od března 2019 do poloviny května 2022 získala zvýhodněné financování, a to v objemu přes 3,2 miliardy korun napřímo poskytnutých či zaručených úvěrů. Celkově jsme podpořili 400 projektů převážně investičního charakteru. Rodinné firmy tedy nejčastěji financování využily k pořízení nových strojů, technologií, výstavbu, modernizaci či rozšíření výrobních areálů, skladů nebo administrativních budov,“ popisuje Jirásek.

Registrační proces při doložení všech potřebných dokladů trvá maximálně týden. Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR se zde podařilo seskupit velmi zajímavé subjekty schvalující došlé žádosti o registraci.

Výbor pro rodinné podnikání a registraci rodinných podniků pracuje ve stabilním složení ze zástupců AMSP ČR, Hospodářské komory, ČMZRB a Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). I v průběhu složitých covidových let 2020-2021 se podařilo upravit vládní definici ve prospěch rodinných subjektů. Vláda jej usnesením schválila dne 18. října 2021.V zákaznickém servisu se stále více automatizuje a outsourcuje. V budoucnu chce odvětví zavést i virtuální realitu.

Zdroj informací  a podrobnosti naleznete ZDE.

Další články ekonomického typu naleznete v naší kategorii B2B novinky. Přehled o novinkách v módním průmyslu získáte ZDE.

Zdroj úvodní fotografie v tomto článku: pixabay.com