Jaký dopad může mít silná česká koruna pro exportéry? Česká měna zpevňuje k nejsilnějším úrovním v historii. Od začátku roku se bleskově přiblížila hranici 24 korun za euro. Co to znamená pro vývozce a kde se posilování tuzemské měny zastaví?
Nemilá ekonomická situace exportérů a nedostatek zaměstnanců
Exportéři jsou v podstatě mezi mlýnské kameny. Aktuálně jsou pod těžkým tlakem současně na straně nákladů i výnosů. Podle průzkumu Asociace exportérů zdražily v uplynulém roce 2021 vývozcům vstupy o 18,5 procenta. Jejich produkce ale podražila v průměru jen o 8,5 procenta.
Roste nejen cena materiálů, pohonných hmot či energií, ale také mzdy zaměstnanců. Dlouhodobý nedostatek lidí na českém pracovním trhu kvůli odchodu desítek tisíc cizinců zpátky do svých zemí během pandemie ještě graduje. Lednová nezaměstnanost byla pouhých 3,6 procenta, a to i přes tradiční růst tohoto ukazatele v zimních měsících.
„Zaměstnanci tak mají výhodnou pozici pro vyjednávání lepších mezd, firmy naopak čelí obtížím, kdy jejich podnikání často omezuje nedostatek pracovní síly,“ připomíná analytik Raiffeisenbank Vratislav Zámiš.
Zaměstnancům dává navíc do ruky při požadování vyšších mezd silný argument vysoká inflace atakující hranici deseti procent. „V každém případě však růst produktivity práce výrazně pokulhává za růstem mezd a situaci navíc zhoršuje i skutečnost, že platy ve státním sektoru jsou dnes již výrazně vyšší než mzdy v průmyslu, což ještě dále zvyšuje konkurenci na trhu práce,“ uvádí Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů.
Silná koruna má na exportéry dopad, snižuje také cenovou konkurenceschopnost českých výrobků v zahraničí
Jestliže náklady českým exportérům skokově vzrostly, z druhé strany ale zároveň klesají výnosy v zahraničí. Důvody jsou dva. Jednak právě kvůli nedostatku lidí nebo dílů nemohou vývozci přijímat vícero zakázek, kterých je jinak v současnosti na globálním trhu v souvislosti s oživením po pandemii spousta.
Výnosy ale zkrátilo také bleskové posílení české měny. Jestliže ještě na začátku prosince byla na úrovni 25,50 koruny za euro, na začátku ledna posílila až k hranici 24,30 koruny, poblíž které se nyní stále drží. Důvodem je hlavně opakované razantní zvýšení úrokových sazeb Českou národní bankou (ČNB), díky němuž je koruna pro investory zajímavá vzhledem k velkému úrokovému diferenciálu oproti euru.
Asociace exportérů zveřejnila kalkulaci, o kolik by tak mohli letos čeští vývozci – kteří většinu obchodů uzavírají v eurech – kvůli sílící tuzemské měně přijít a o kolik bude tratit hospodářství jako celek. „Pokud by zůstal průměrný kurz na úrovni 24,36 koruny za euro, pak by exportéři přišli o 257 miliard korun a HDP o 19 miliard. V případě, že by průměrný kurz dosáhl hodnoty 23,80 koruny za euro, pak by exportéři ztratili 369 miliard a HDP 28 miliard,“ uvedl Otto Daněk. „Toto jsou zcela jistě varovná čísla a k tomu je třeba ještě zohlednit skutečnost, že nákupní kurzy komerčních bank jsou o 60 až 84 haléřů nižší než kurz ČNB,“ dodává.
Zdroj informací a další informace: BusinessInfo.cz
Zdroj fotografií: pixabay.com
Další články ekonomického typu najdete v naší kategorii B2B novinky.