Izraelským startupům se daří. Navzdory covidu lámou izraelské startupy investiční rekordy. Malá země, velmoc na startupy, dalo by se říci. Izrael potrápila pandemie i násilné incidenty, začínající firmy ale navzdory všemu překonaly v uplynulém roce rekord a přilákaly na investicích skoro deset miliard dolarů.

Izraelský inovační ekosystém je unikátním fenoménem, jehož mimořádný úspěch je výsledkem kombinací celé řady faktorů. Kromě specifické kultury a izraelské národní povahy hraje zásadní roli dlouhodobě především pět hlavních faktorů.

Více než šest tisíc aktivních startupů

Prvním z nich je vysoká koncentrace technologických firem. V zemi existuje přes šest tisíc aktivních startupů, což činí z Izraele světového lídra v počtu těchto inovativních podniků na hlavu. Dále v zemi funguje okolo 50 nadnárodních technologických společností a celkem 300 vývojových center.

Dalším plusem jsou enormní výdaje na vědu a výzkum. Izrael je mezi členy OECD na druhém místě ve výdajích na výzkum a vývoj z hlediska přepočtu HDP na hlavu. Celkem je to 4,9 procenta v poměru k HDP.

Země těží také ze vzdělané populace. Inženýrské a technické obory se těší v Izraeli všeobecné popularitě, přičemž mezi hlavní univerzity patří například Technion – Izraelský technologický institut, Telavivská univerzita, Ben Gurionova univerzita v Negevu či Bar-Ilanova univerzita.

Výrazná je také finanční podpora státu

V zemi operuje 25 podnikatelských inkubátorů a izraelský stát nabízí finanční podporu novým projektům až ve výši 85 procent po dobu pěti let, různé další podpůrné programy a granty poskytuje úřad pro inovace Israel Innovation Authority.

Mezi pozitivní faktory patří také napojení na zahraniční trhy v podobě rizikového kapitálu. V Izraeli funguje okolo 70 venture kapitálových fondů, z nichž čtrnáct jsou pobočky nadnárodních společností.

Izraelské inovační prostředí se v rámci mezinárodních žebříčků řadí na přední místa. Například v posledním hodnocení agentury Bloomberg se Stát Izrael umístil na sedmém místě mezi deseti nejvíce inovativními ekonomikami světa, dokonce přeskočil o čtyři místa i Spojené státy americké. Samotná města Tel Aviv a Jeruzalém se v prestižním průzkumu Startup Genome Global Startup Ecosystem Report mapující startupové prostředí ve 150 městech světa za rok 2020 dostaly na šesté místo, na stejnou úroveň jako Los Angeles.

Zdroj informací: https://www.businessinfo.cz/clanky/navzdory-covidu-lamou-izraelske-startupy-investicni-rekordy/?utm_medium=email&utm_source=sendpress&utm_campaign , Michal Prokop, oddělení Afriky, Asie a Austrálie, sekce Evropské unie a zahraničního obchodu, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Zdroj úvodní fotografie: pixabay.com