Indie se zařadila mezi nejdůležitější partnery České republiky mimo Evropskou unii. Evropani Indii často vnímají pouze v souvislosti s několika stereotypy. Je to ale různorodá země složená ze 30odlišných svazových států. Než se rozhodnete vstoupit na tamější trh, je důležité udělat srovnání, v čem se jednotlivé oblasti liší a co mají společného.

Indie se zařadila mezi nejdůležitější obchodní partnery České republiky mimo Evropskou unii.

Indie se zařadila mezi nejdůležitější obchodní partnery České republiky mimo Evropskou unii. Vzájemný obchod se v posledních letech drží na úrovni kolem 35 miliard korun ročně.

Globální obchodní význam Indie se nyní ještě zvedne. Jde o nejrychleji rostoucí velkou ekonomiku na světě – jen pro letošek očekává indická vláda díky probuzení hospodářství po pandemii meziroční růst HDP o 9,2 procenta.

Růst indické populace znamená příležitost

A druhým faktorem, který přidává Indii na obchodní přitažlivosti, je její populace. Ta nedávno překročila hranici 1,4 miliardy lidí. Přitom je výrazně mladší než populace Číny a roste nesrovnatelně rychleji. Do konce této dekády tak Indie téměř určitě Čínu v počtu obyvatel předežene a stane se na dlouho nejlidnatější ekonomikou světa. A to znamená spoustu pracovní síly pro pohánění hospodářského růstu a zároveň velký – a zatím zdaleka ne nasycený – spotřebitelský trh.

I proto Česká republika loni otevřela v Indii exportní inkubátor pro české firmy, a to rovnou ve městě Bengalúr, které je epicentrem nové éry indického hospodářství a sídlem mnoha technologických firem a startupů.

Do Indie se tak s velkou pravděpodobností bude vypravovat na pracovní cesty stále víc českých podnikatelů. Právě indický subkontinent je přitom regionem, kde může nováček zažít klasický kulturní šok. Rozdíl oproti evropským zvyklostem je tam v mnoha ohledech větší než například při obchodování v Latinské Americe.

Zdroj informací a další informace: BusinessInfo.cz

Zdroj fotografie: BusinessInfo.cz

Další zajímavé informace nejen o zahraniční ekonomice najdete v naší kategorii B2B novinky.