Firmy budou moci účtovat a platit daně v eurech
Další krok k evropské měně?Česká vláda chce, aby tuzemské firmy mohly vést účetnictví a platit daně v eurech, a to od ledna 2024. Podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara je to krok pozitivním směrem, který čeští podnikatelé oceňují, a přibližuje ČR ke vstupu do eurozóny.
Vláda chystá zavést možnost vedení účetnictví a daňové evidence v eurech od 1.1. 2024. Prozradil to ministr financí Zbyněk Stanjura. Znamená to mimo jiné, že firmy budou moci v eurech platit daně.
„Budeme mít jednu ekonomiku a podle typu podniku, jestli jde o exportéra nebo nikoli, bude mít firma šanci využít nástroj, který je pro její konkrétní podnikání lepší,“ řekl ministr financí Stanjura.
O jak významnou změnu jde a přibližuje Česko k přijetí eura?
„Myslím, že jednoznačně přibližuje. A je to změna, kterou Svaz průmyslu a dopravy vítá. Podniky začínají být ke koruně poměrně skeptické, ať už z důvodů kurzových rizik a výkyvů a také současné krize, která je charakteristická vysokou inflací a vysokými úrokovými sazbami,” tvrdí Radek Špicar v rozhovoru pro Českou televizi.
„Eurizace“ v českých podnicích postupuje
Podle Špicara si dnes české podniky berou úvěry v eurech a v evropské měně mezi sebou obchodují: „To, čemu říkáme rozsáhlá eurizace začíná nabývat v české ekonomice rozsáhlých rozměrů.“
Přijetí eura se zástupci podnikatelů neobávají. „Každopádně jsme exportně orientovaná ekonomika. Pro exportéry, kteří nás živí, by to znamenalo výrazné zjednodušení finančních transakcí se zbytkem Evropy,“ doplňuje viceprezident SP ČR.
Podle SP ČR bychom se dokázali bychom se vyhnout i zcela nepředvídatelnému a rizikovému vývoji kurzu koruny a jako Česká republika přestaneme ročně utrácet ročně více než deset miliard korun na směně korun za eura. „Říkáme, že rozumné státy platí v eurech a ty ostatní směnárnám,“ glosuje Špicar.
Slovenská zkušenost aneb příklady táhnou
Viceprezident SP ČR připomněl případ Slovenska, které vstoupilo do eurozóny v roce 2009 s výrazně slabší ekonomikou než má aktuálně Česká republika a také v méně výhodné době.
„Sedmdesát procent Slováků je přesto s eurem naprosto spokojených a už se ke koruně vracet nechtějí. Podle průzkumů v ČR je hlavním důvodem proč Češi přijetí eura odmítají obava ze zdražení. Tristní je v tom smyslu, že jde o mýtus. Na Slovensku v souvislosti s přijetím eura ke zvýšení inflace nedošlo. Bohužel nemáme politiky s odvahou, kteří by to občanům vysvětlili,“ doplňuje Špicar.
To, že firmy budou moci účtovat a platit daně v eurech je efektivní krok pro účetnictví
Podle analytika společnosti XTB Štěpána Hájka jde v případě zvažovaného kroku vlády o efektivní krok pro celý proces podnikového účetnictví. „Možnosti účetnictví v cizí měně by mohlo využít i mnoho dalších podniků, aby snížily náklady. A navíc by zavedením možnosti daňové evidence v eurech česká ekonomika udělala symbolický krok pro potenciálně hladší proces přijetí eura,“ připustil pro ČTK Hájek.
Analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal věří, že půjde také o lákadlo pro investory. Pro mnoho nadnárodních firem to může být motiv přemístit do Česka svoje regionální sídlo.
Ekonom společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler stejně jako další ekonomové upozorňuje, že jde jen o dílčí nástroj, který neřeší hlavní problém, na který si někteří exportéři stěžují, a to jsou náklady vyplývající z kurzových výkyvů. Ty firmám vznikají, pokud inkasují výnosy v jedné a náklady hradí v jiné měně. Právě tuto potíž by ale vyřešilo přijetí eura.
Také hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská v nedávném rozhovoru pro Českou televizi označila možnost přijímání eura v platbách mezi vládou a firmami za originální a demokratický krok, který nejspíš přispěje k intenzivnější eurizaci ekonomiky či k snížení transakčních nákladů.
Zdroj informací a podrobnosti: BusinessInfo.cz
Zdroj obrázků: pixabay.com
Další články o ekonomice a dění v businessu najdete v naší kategorii B2B novinky.