Důvěra v ekonomiku v Česku se v závěru roku 2022 snížila
Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, se ve srovnání s listopadem mírně snížil o 0,6 bodu na hodnotu 89,5, při stejném vývoji obou jeho složek.
Indikátor důvěry podnikatelů poklesl o 0,5 bodu na hodnotu 92,5 a indikátor důvěry spotřebitelů se snížil o 1,3 bodu na hodnotu 74,7.
Důvěra podnikatelů v prosinci poklesla výrazně v odvětvích stavebnictví a obchodu. Ve vybraných odvětvích služeb (včetně finančního sektoru) se meziměsíčně nezměnila, v průmyslu se mírně zvýšila.
„Důvěra v ekonomiku mezi podnikateli setrvale klesá již od června tohoto roku. V prosinci byl zaznamenán propad zejména ve stavebnictví a v maloobchodě. Stavebnictví je ale současně jediným odvětvím, kde se důvěra přes výrazný prosincový pokles stále drží nad dlouhodobým průměrem. Podnikatelé ve všech odvětvích na konci roku důvěřují ekonomice méně než v loňském prosinci,“ uvedl Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.
Důvěra v ekonomiku mezi spotřebiteli se po listopadovém mírném oživení znovu snížila
Domácnosti se oproti minulému měsíci méně obávají zhoršení celkové ekonomické situace. Hůře ale hodnotí svojí současnou finanční situaci. Ve srovnání s listopadem se nezměnil počet respondentů očekávajících její další zhoršení v následujících 12 měsících. V prosinci poklesl počet domácností, které se domnívají, že současná doba je vhodná k pořizování velkých nákupů. Očekávání dalšího růstu cen se snížila.
„Po listopadovém zlepšení se důvěra mezi spotřebiteli v prosinci opět mírně snížila. Z výsledků průzkumu vyplývá, že domácnosti negativně hodnotí zejména svou současnou ekonomickou situaci. Pozitivně lze ale hodnotit, že mimořádně velké obavy z jejího dalšího zhoršování se začínají postupně zmírňovat,“ sdělila Silvie Vyplašilová z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.
Více informací ZDE
Zdroj úvodní fotografie: pixabay.com
Další novinky z oblasti ekonomického dění si můžete přečíst ZDE.