Důvěra spotřebitelů a podnikatelů v českou ekonomiku – srpen 2021. Z konjunkturálního průzkumu za srpen 2021 je patrné, že důvěra spotřebitelů v ekonomiku se meziměsíčně zvýšila, u podnikatelů ale podruhé v řadě klesla.

Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, se meziměsíčně snížil o 1,1 bodu na hodnotu 98,6 při protichůdném vývoji jeho jednotlivých složek. Zatímco indikátor důvěry podnikatelů se snížil o 2,2 bodu na hodnotu 97,1,  indikátor důvěry spotřebitelů se zvýšil o 4,1 bodu na hodnotu 106,0. Ve srovnání se srpnem loňského roku jsou souhrnný indikátor, podnikatelský indikátor a indikátor důvěry spotřebitelů na vyšší úrovni.

„Na rozdíl od předešlého měsíce byla srpnová důvěra podnikatelů výrazně ovlivněna kromě pokračujícího poklesu sentimentu v průmyslu i snížením důvěry ve službách, zejména v odvětvích přímo nebo nepřímo navázaných na cestovní ruch a částečně průmysl,“ uvedl Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Důvěra podnikatelů z průmyslu v ekonomiku se meziměsíčně opět snížila

Indikátor důvěry klesl o 1,6  bodu na  hodnotu 97,1. Počet průmyslových podniků hodnotících svou současnou celkovou poptávku jako více než uspokojivou se ve srovnání s červencem nezměnil.

Meziměsíčně se téměř nezměnil ani stav zásob hotových výrobků. Podruhé v řadě se však snížil podíl podnikatelů očekávajících pro období příštích tří měsíců růst tempa výrobní činnosti, čímž se dostal na své pětiměsíční minimum. Meziročně je důvěra podnikatelů v průmyslu vyšší.

Důvěra podnikatelů z odvětví obchodu v ekonomiku se snížila

Indikátor důvěry poklesl o 2,3 bodu na hodnotu 102,4. Podíl podnikatelů hodnotících celkovou ekonomickou situaci jako dobrou se meziměsíčně snížil. Podíl podnikatelů očekávajících zlepšení své ekonomické situace v období příštích tří měsíců se téměř nezměnil.

Stav zásob zboží na skladech se v srpnu také téměř nezměnil. V meziročním srovnání je důvěra podnikatelů v obchodě vyšší.

Důvěra ve vybraných odvětvích služeb (vč. bankovního sektoru) v  ekonomiku se v srpnu meziměsíčně snížila

Indikátor důvěry klesl o 3,4 bodu na hodnotu 94,2. Ve srovnání s červencem se snížil podíl podnikatelů pozitivně hodnotících současnou ekonomickou situaci současnou celkovou poptávku. Mírně se navíc snížil i podíl podnikatelů očekávajících zlepšení poptávky po službách v období příštích tří měsíců.

Meziročně je však důvěra ve službách výrazně vyšší.

Důvěra spotřebitelů v ekonomiku se v srpnu zvýšila

Indikátor důvěry vzrostl meziměsíčně o 4,1 bodu na hodnotu 106,0. Podíl respondentů očekávajících pro období příštích dvanácti měsíců zhoršení celkové ekonomické situace se mírně snížil. Současně se zvýšil podíl respondentů očekávajících zlepšení jejich vlastní finanční situace. Obavy z růstu nezaměstnanosti po červencovém zvýšení mírně klesly.

V porovnání s minulým měsícem vzrostl počet respondentů, kteří předpokládají, že v následujících dvanácti měsících uspoří nějaké finanční prostředky. Počet respondentů obávajících se růstu cen zůstal i v srpnu výrazně vysoký. Meziročně je důvěra spotřebitelů vyšší.

Doplnění – Sběr dat za podnikatelskou část probíhal v období od 1. do 17. srpna 2021, za spotřebitelskou část konjunkturálních průzkumů probíhal v období od 1. do 15. srpna 2021.

Zdroj informací: https://www.czso.cz/csu/czso/cri/konjunkturalni-pruzkum-srpen-2021

Zdroj úvodní fotografie: pixabay.com