Drobné zásilky ze zemí mimo EU zdražily a klesl o ně zájem

Drobné zásilky z Číny podražily. Jak se projevilo loňské osvobození od DPH?

Drobné zásilky ze zemí mimo EU v posledních měsících výrazně zdražily, přestaly se kupujícím vyplácet a klesl o ně zájem. Důvodem je loňské zrušení osvobození od DPH u drobných zásilek ze třetích zemí. Ke krachu čínského ´dovozu drobností´ přispívá letos na jaře i omezení importu Číny kvůli restrikcím spojeným s epidemií covid-19 a omezenému dopravnímu spojení se zemí draka.

Významnou roli v nízké ceně zboží objednaného z Číny hrála do loňského roku výjimka, která znamenala osvobození zásilek ze zemí mimo Evropskou unii v hodnotě do 22 eur (asi 550 korun) od cla i DPH.

Vládní novelu zákona o dani z přidané hodnoty, která výjimku zrušila, definitivně schválil parlament loni v létě. V platnost vstoupila v říjnu 2022.

Drobných zásilek ze zemí mimo EU je o dvě třetiny méně

Česko dlouhodobě patřilo v Evropské unii k premiantům v dovozu levného čínského zboží z internetových obchodů

Například v roce 2020 dorazilo z Číny 30 milionů malých zásilek osvobozených od DPH, o rok dříve 28 milionů. Opatření se samozřejmě nedotklo jen zásilek z Číny, ale ze všech třetích zemí.

Od loňského října zájem českých zákazníků výrazně poklesl. Počet zásilek je zhruba o dvě třetiny nižší než v období, kdy nebyly zatíženy DPH,“ potvrzuje poradce Michal Dvořáček. V současnosti putuje do Česka z čínských e-shopů zhruba dvacet tisíc zásilek denně.

Další komplikace přinesla letos na jaře covidová situace v Číně. Dovoz zboží z Číny vázne, a to kvůli uzavření přístavu v nejlidnatějším městě Šanghaji a kvůli dalším restrikcím spojeným s pandemii covid-19.

Česká pošta v dubnu dokonce dočasně přestala doručovat zásilky do Číny, z největší asijské země ale balíky nadále dováží.  „Jde o pozastavení dočasné, dokud se přepravní podmínky nezlepší. Na přepážkách pošt zatím nebudou přijímány. Mezi důvody nedostupných přepravních kapacit patří i koronavirová situace v Číně,“ potvrdil mluvčí pošty Ivo Vysoudil.

Drobné zásilky ze zemí mimo EU zdražily a je jich méně

Drobné zásilky ze zemí mimo EU zdražily a je jich méně

Co drobné zásilky ze zemí mimo EU zdražuje?

Pokud si do loňského října člověk v Česku objednal například ochranný kryt na mobil z čínského e-shopu za 2,5 dolaru, vyšel jej, při kurzu zhruba 21,50 korun za dolar, na necelých 54 korun. Poštovné v takovém případě činilo 45 korun. Kupující tak zaplatil stovku,“ připomíná ekonom Národní ekonomické rady vlády (NERV) Lukáš Kovanda.

Nyní zaplatíte za drobné zboží z čínských e-shopů podstatně více. „Zásilka totiž podléhá nejen DPH, ale nově se na ni vztahuje se na ni také povinnost celní deklarace,“ dodává Kovanda.

Nechá-li se člověk v celním řízení zastupovat Českou poštou a součinně jí poskytne potřebná data a zmocnění, zaplatí za zásilku dvakrát necelou stokorunu, přičemž ze součtu těchto dvou čísel se počítá DPH, jež se k součtu přičte. Daň ze 200 korun činí 42 korun, takže zákazník ve finále při převzetí zaplatí 242 korun,“ doplňuje Kovanda.

Celní deklarace, clo i DPH

Cenu tedy zvyšuje nejen daň z přidané hodnoty, a to o 21 procent, ale také zmíněná celní deklarace.

Clo samotné sice platíte až u zásilek, u kterých hodnota zboží převyšuje 150 eur (cca 3 750 korun), nicméně i levnější dodávky musejí projít celním řízením. Pokud se necháte v celním řízení zastupovat Českou poštou, musíte jí za tuto službu zaplatit.

Adresát si sice může vše zařídit sám, a to například elektronicky prostřednictvím webu Celnička, kde najde i všechny potřebné informace a rady, jak v celním řízení postupovat. Teoreticky nic neplatí. Vzhledem k tomu, že musíte celním orgánům dodat velké množství dat a potřebujete elektronicky ověřitelnou identitu, je nicméně celý proces administrativně a časově náročný.

Drobné zásilky ze zemí mimo EU do 45 EUR označené jako DAR jsou osvobozeny

Drobné zásilky ze zemí mimo EU do 45 EUR označené jako DAR jsou osvobozeny

Prodejci situaci zákazníkům usnadňují a dary do 45 eur jsou od DPH osvobozeny

DPH se v roce 2022 platí ze všech zásilek, kromě zboží v hodnotě do 45 eur, které je označeno jako dar. Dary do 45 eur jsou od DPH osvobozeny.

Samotní prodejci se snaží s rozhodnutím Evropské unie bojovat tím, že zákazníkům placení DPH usnadňují. Činí tak například Aliexpress, což je největší čínské internetové tržiště.

DPH už je u většiny výrobků započteno v ceně (hledejte označení VAT included), takže jako zákazník ho zaplatíte přímo prodejci, a ten jej ho pak předá do Evropské unie, kde je zaregistrovaný jako plátce DPH.

Češi z Číny nadále objednávají například kabely, kryty, nabíječky, ochranná sklíčka, sluchátka či další příslušenství mobilních telefonů.

Čínské e-shopy sice staví v Evropě sklady, aby přísnější daňové předpisy obešly, ale i tak platilo, že zboží zasílané přímo z této země bylo levnější než to z evropských skladů tamních internetových obchodů,“ dodává ještě Kovanda

Novela zákona o DPH obsahovala tyto změny:

  • zdaňování u zasílání zboží (nově prodej zboží na dálku) mezi členskými státy EU
  • zrušení limitů 35 000 nebo 100 000 eur u zasílání zboží z ČR do EU
  • zrušení limitu 1 140 000 korun u zasílání zboží z EU do ČR
  • zavedení limitu 10 000 eur
  • zrušení osvobození od daně u dovozu zboží s vlastní hodnotou nepřesahující 22 eur ze třetí země
  • dodání zboží, které usnadňuje provozovatel elektronického rozhraní
  • rozšíření zvláštního režimu jednoho správního místa (One Stop Shop).

 

Zdroj informací naleznete ZDE.

Zdroj fotografií: pixabay.com

Další články o ekonomice nejen české, ale i zahraniční naleznete v naší kategorii B2B novinky.