CLA A „FRIENDSHORING“: NOVÉ VÝZVY PRO TRH S OBUVÍ, TAŠKAMI A DOPLŇKY
Celní nejistota, fragmentace dodavatelského řetězce a měnící se ekonomické zeměpisné oblasti činí veletrhy nepostradatelnými. Expo Riva Schuh a Gardabags se stávají klíčovým cílem pro navigaci v mezinárodním prostředí.
Mezinárodní celní napětí se stále více podobá bouři na moři: nepředvídatelné, proměnlivé a obtížně se jím orientuje. V tomto klimatu přetrvávající nejistoty je i pro nejzkušenější hráče na trhu s obuví, taškami a doplňky obtížné vytyčit si jasný směr prostřednictvím vedlejších účinků a obchodních strategií, které jsou nyní potřebné.
Jak ukazuje ekonomická teorie, cla mohou být účinnými nástroji uplatňovanými selektivně a po omezenou dobu: v takových případech podporují rozvoj domácího průmyslu, aniž by vytvářely dlouhodobou závislost na protekcionistických opatřeních, která by v konečném důsledku podkopala globální konkurenceschopnost.
Naopak široké uplatňování dovozních cel po delší dobu generuje složité, často obtížně měřitelné účinky s pochybnými přínosy ve střednědobém až dlouhodobém horizontu. Obecně vzato přinášejí do země, která je zavádí, inflaci, snižují kvalitu života spotřebitelů a mohou vyvolat globální hospodářský pokles – což v konečném důsledku podkopává i jejich roli jako zdroje daňových příjmů v důsledku potlačeného obchodu.
Navzdory složitosti problému není možné opustit hledání perspektivy a zaměřit se na reflexi.
Prořezat mlhu, která obklopuje globální obchodní toky, pomáhá Enrico Cietta, prezident vědeckého výboru Expo Riva Schuh and Gardabags a zkušený ekonom.
Během slavnostního zahájení 103. ročníku Expo Riva Schuh and Gardabags (14.–17. června 2025) se Cietta do tématu ponoří do hloubky a nabídne užitečná data pro posouzení současného stavu globální produkce. Zde nabízíme stručný náhled.
REGIONÁLNÍ GLOBALIZACE: NOVÁ ROVNOVÁHA
Vývoj dnešní ekonomické krajiny rozhodujícím způsobem formovaly dva zásadní posuny.
Prvním je pandemie Covid-19, která náhle odhalila křehkost globalizace. Zdravotní krize vytvořila naléhavou potřebu strategické diverzifikace dodavatelských řetězců a snížení rizik nadměrného spoléhání se na malý počet dodavatelských zemí.
Druhý je geopolitické povahy. Stále silnější touha národů po prosazení kontroly a vlivu nad trhy a námořními trasami vedla ke vzniku toho, co by se dalo nazvat „friendshoringem“: obchod probíhající primárně v rámci stabilních diplomatických vztahů a politických aliancí, což definuje globální trh, který již není plně otevřený, ale je fragmentovaný do sfér vlivu, které spolu často nekomunikují ani neobchodují.
Tyto dva historické události globalizaci neukončily – ale zásadně ji proměnily vznikem nového modelu: regionální globalizace.
NADPRODUKCE A INFLACE: DVĚ STRANY CELNÍ MINCE
Regionální globalizace, formovaná dříve nastíněnými ekonomickými a politickými faktory, může vyvolat vedlejší účinky s velmi nepředvídatelnými výsledky.
Jedním z takových důsledků je nadprodukce způsobená cly. Když jsou obchodní cesty blokovány nebo přesměrovány, mnoho zemí se náhle ocitne zahlceno zbožím, které již nemůže volně vyvážet.
Aby se tohoto přebytku zbavit, je často nutné drastické snížení cen, které může destabilizovat celé dodavatelské řetězce a dokonce je přivést na pokraj kolapsu.
Zároveň v zemích, kde je poptávka neuspokojena – opět kvůli clům – začíná růst inflace: ceny stoupají kvůli omezené nabídce, což má nevyhnutelně negativní důsledky pro spotřebitele. Spojené státy v současnosti nabízejí jeden z nejjasnějších příkladů. Několik velkých amerických maloobchodníků dokonce varovalo před možným nedostatkem zásob v regálech obchodů do konce léta, pokud cla zůstanou v platnosti.
V obou scénářích je škodlivým důsledkem fragmentace – nebo v některých případech úplné zhroucení – výrobních řetězců. To představuje vážnou hrozbu pro zachování vysoce specializovaných pracovních míst a dovedností. Jakmile je takové řemeslné a technické know-how ztraceno, je obtížné jej obnovit, což vede k znepokojivé erozi výrobních odborných znalostí.
SLEDOVATELNOST: NOVÁ VRSTVA SLOŽITOSTI
Jako by těchto výzev nestačilo, odvětví obuvi, tašek a doplňků je také pod rostoucím tlakem, pokud jde o udržitelnost. Stále přísnější předpisy týkající se sledovatelnosti produktů a surovin výrazně snižují flexibilitu a přizpůsobivost společností – vlastnosti, které jim v minulosti umožňovaly efektivně reagovat na ekonomické otřesy prostřednictvím strategií, jako je offshoring nebo úprava dynamiky získávání zdrojů. Ve srovnání s dobou před patnácti lety jsou dnešní dodavatelské řetězce mnohem méně schopné absorbovat náhlé otřesy způsobené geopolitickou nestabilitou a protekcionismem.
SLEDOVATELNOST: NOVÁ ÚROVEŇ KOMPLEXITY
Jako by těchto výzev nestačilo, odvětví obuvi, tašek a doplňků je také pod rostoucím tlakem, pokud jde o udržitelnost. Stále přísnější předpisy týkající se sledovatelnosti produktů a surovin výrazně snižují flexibilitu a přizpůsobivost společností – vlastnosti, které jim v minulosti umožňovaly efektivně reagovat na ekonomické otřesy prostřednictvím strategií, jako je offshoring nebo úprava dynamiky jejich získávání zdrojů. Ve srovnání s dobou před patnácti lety jsou dnešní dodavatelské řetězce mnohem méně schopné absorbovat náhlé otřesy způsobené geopolitickou nestabilitou a protekcionismem.
VELETRHY: NÁVRAT DO SRDCE TRHU
V dnešním klimatu nejistoty a rostoucí složitosti veletrhy znovu získávají ústřední roli. Když jsou dodavatelské řetězce stabilní a dobře zavedené, společnosti těží ze spolehlivé výroby a dodavatelského systému, který funguje bez přerušení. Ale když jsou tyto řetězce přerušeny nebo procházejí zásadními změnami, stávají se veletrhy ideálním výchozím bodem: místem pro prozkoumání nových směrů, navazování nových aliancí a posouzení alternativních možností získávání zdrojů.
Expo Riva Schuh a Gardabags, se svými dlouholetými odbornými znalostmi v odvětví obuvi a tašek a silnou mezinárodní orientací – což z nich činí skutečný odraz globální produkce v celé její rozmanitosti, co se týče ceny, původu a materiálů – nabízí jedinečnou příležitost: důležité obchodní centrum, kde se podniky mohou setkávat, vyměňovat si klíčové informace a formovat nové výrobní a distribuční modely.
Veletrhy tak zůstávají ústředním referenčním bodem pro všechny společnosti, které chtějí proaktivně reagovat na výzvy dnešní globální ekonomické krajiny. Nyní více než kdy jindy, ve světě poznamenaném celními bariérami a geopolitickými krizemi, je nejspolehlivější cestou vpřed osobní interakce – dialog, spolupráce a vytváření nových strategií a partnerství.
Budoucnost je bezpochyby složitá. Právě tato složitost však činí z veletrhů nezbytnou kotvu pro navigaci v bouřlivých vodách současné globalizace.
Zdroj informací i úvodní fotografie: archiv veletrhů Expo Riva Schuh a Gardabags
Více informací o události naleznete ZDE.
Pokračujte ve čtení dalších článků ekonomického typu ZDE.