Aktuální změny v rozhlasových a televizních poplatcích pro podnikatele

Od 1. května 2025 došlo v ČR ke změnám v platbě rozhlasových a televizních poplatků. Následující článek shrnuje klíčové změny a zpřehledňuje aktuální situaci pro malé a střední podnikatele.

Televizní poplatek se zvyšuje ze 135 na 150 korun měsíčně, rozhlasový z 45 na 55 korun. V případě televize se jedná o první úpravu po 17 letech, u rozhlasu dokonce po 19 letech.

Rozhlasové poplatky od května 2025

Za domácnost jako celek platí v České republice pouze jeden její člen. Na počtu členů domácnosti přitom nezáleží. Stejně tak nezáleží na tom, jestli mají členové domácnosti dohromady pouze jeden rozhlasový přijímač nebo jich vlastní třeba dvacet.

  • Od 1. 5. 2025 došlo k navýšení rozhlasového poplatku pro domácnosti o 10 Kč
  • Aktuální minimální rozhlasový poplatek je tedy 55 Kč měsíčně.

Rozhlasový poplatek se váže přímo k osobě poplatníka (jménu, příjmení a datu narození), který jedná za příslušnou domácnost. Poplatek se neváže k nemovitosti ani k adrese trvalého bydliště poplatníka.

Důležitou změnou je definice „rozhlasového přijímače“. Zatímco do dubna 2025 byl tento pojem anachronicky definován jako klasické „rádio“, nově je za rozhlasový přijímač logicky považováno jakékoli zařízení, které umožňuje příjem rozhlasových pořadů, tj, například mobilní telefony, notebooky, tablety a počítače s připojením k internetu.

  • Nově tak vzniká povinnost platit rozhlasový poplatek každé domácnosti, kde některých z členů nějaké takové zařízení vlastní.

Není proto už možné neplatit rozhlasový poplatek se zdůvodněním, že dotyčný nevlastní žádné „rádio“. Lze předpokládat, že osob, které opravdu nevlastní žádný „rozhlasový přijímač“ v duchu aktuální definice, tvoří orientačně jen promile funkční dospělé tuzemské populace.

Rozhlasové poplatky a podnikatelé

Od 1. července 2025 dochází v ČR ke změnám v platbách pro právnické osoby a fyzické podnikající osoby (osoby samostatně výdělečně činné, OSVČ). Kdo a kolik platí vyplývá z počtu zaměstnanců a podle počtu pronajímaných dopravních prostředků.

  • Drobný živnostník OSVČ, který nemá žádné zaměstnance ani nepronajímá své vozidlo, žádný samostatný rozhlasový poplatek neplatí.
  • Ostatní podnikatelé nově platí rozhlasový poplatek v násobku základní měsíční výše 55 Kč podle počtu zaměstnanců.

Rozmezí počtu zaměstnanců, příslušné násobky a výsledné měsíční částky jsou stanoveny následující tabulkou:

Počet zaměstnanců Násobek Výše rozhlasového poplatku za měsíc
0–24 0 × 55 Kč = 0 Kč
25–49 pětinásobek 5 × 55 Kč = 275 Kč
50–99 desetinásobek 10 × 55 Kč = 550 Kč
100–199 dvacetinásobek 20 × 55 Kč = 1 100 Kč
200–249 třicetinásobek 30 × 55 Kč = 1 650 Kč
250–499 sedmdesátinásobek 70 × 55 Kč = 3 850 Kč
500 a více stonásobek 100 × 55 Kč = 5 500 Kč

Pokud vedle toho podnikatel pronajímá dopravní prostředek nebo prostředky, jejichž příslušenstvím je rozhlasový přijímač, platí navíc za každý takový dopravní prostředek poplatek ve výši 55 Kč měsíčně. V praxi to znamená, že pokud například OSVČ nemá žádné zaměstnance, ale pronajímá svůj běžný osobní automobil, vzniká dotyčnému drobnému podnikateli povinnost platit vedle platby za svou domácnost i samostatný poplatek za rozhlasový přijímač v pronajímaném automobilu.

  • Podnikatelé, kteří svými okolnostmi do výše uvedených kategorií spadají, musí do začátku léta 2025 Českému rozhlasu nahlásit počet zaměstnanců a počet pronajímaných dopravních prostředků.

Zároveň platí, že nově už někteří podnikatelé naopak žádný samostatný rozhlasový poplatek neplatí. Jedná se o zaměstnavatele s méně než 25 zaměstnanci nebo ty, kteří zaměstnávají více než 50 % osob se zdravotním postižením v duchu § 78 zákona č. 435/2004 Sb. Samostatný rozhlasový poplatek už nemusí platit ani spolky fungující dle § 214 zákona č. 89/2012 Sb.,

Pokud osoby, které nově spadají do kategorie rozhlasový poplatek neplatících, ale doposud samostatný rozhlasový poplatek platily, musí svůj nový status oznámit Českému rozhlasu. Využít mohou on-line formulář v účtu poplatníka nebo svou datovou schránku. Pokud žádné samostatné rozhlasové poplatky do května 2025 neplatili a v registru plátců nefigurují, pak samozřejmě žádné odhlášení neprovádějí.

Podrobnější informace najdete na webu https://poplatek.rozhlas.cz/.

Jak je to s televizními poplatky

Platba televizního poplatku má podobnou logiku, jako rozhlasový poplatek. To znamená, že od května 2025 hradí televizní poplatek v České republice každá domácnost, která vlastní jakékoliv zařízení schopné přijímat televizní vysílání. Vedle klasického televizního přijímače se může jednat o mobilní telefon, tablet, počítač apod.

  • Výše televizního poplatku je 150 Kč za každý měsíc, nezávisle na počtu osob v domácnosti i počtu přístrojů.

Právnické a podnikající fyzické osoby (OSVČ) počínaje změnami v roce 2025 platí podle počtu zaměstnanců nebo pronajímaných dopravních prostředků s televizním přijímačem. Podobně jako v případě rozhlasových poplatků, musí i v případě televizních poplatků počet zaměstnanců ve své organizaci nahlásit do 30. června 2025, v tomto případě České televizi.

Podrobnější informace najdete na webu https://poplatky.ceskatelevize.cz/.

Závěrečné poučení

V případě jakýchkoliv změn, které plátce i neplátce v průběhu času provádí, měl by se vždy ujistit, že všechny zákonné požadavky uhradil. Zvláště u fyzických osob může někdy vzniknout mylný dojem, že například jedno opomenutí zaslat 10 Kč, resp. 55 Kč na účet Českého rozhlasu je natolik triviální částka, že dluh časem zanikne a nebude vymáhán. Toto však není pravda. Dluh zůstává dluhem a může být vymáhán.

Zdroj úvodní fotografie, informací a podrobnosti naleznete ZDE.

Pokračujte ve čtení dalších článků ekonomického typu ZDE.